Masaj Terapistleri ve Spor Antrenörleri Derneği
Masspa
İsmet İnönü Cad. Üstün İşhanı  Kat:2  No:6   Eskişehir
0536 817 06 68

 

                 

 

SPOR ANTRENÖRLÜĞÜ (EĞİTMENLİK)

        Bireysel ve grup sporlarında öğrencilerinin vücut gelişimlerine destek veren kişiler spor eğitmenleridir. Spor eğitmenleri sporculara, uluslararası kurallar çerçevesinde eğitim verir. Sporun temel prensiplerini psikolojik ve fizyolojik olarak sporculara aktarmak spor eğitmenlerinin görevidir. 

       Spor eğitmenleri uzmanı oldukları spor dallarında hizmet verir. Antrenörler; okullarda, üniversitelerde, spor kulüplerinde ve Gençlik Spor Müdürlüğü'ne bağlı özel ve kamu kuruluşlarında çalışabilir. Sporcuların kapasitelerini artımak için yöntemler uygular. Sporculara bireysel olarak günlük, haftalık ve aylık antrenman programları hazırlar. Spor malzemelerinin ve araçlarının düzenli bir şekilde kullanılmasını göstermek spor eğitmenlerinin görevidir.

       Eğitmenler, spor müdürlükleri tarafından düzenlenen seminerlere ve kurslara katılarak kendisini geliştirmelidir. Sorumlu oldukları takımların veya sporcuların, dayanıklılık ve hız performanslarını geliştirmek için her eğitmen yeterli donanıma sahip olmak zorundadır. Bununla birlikte bir eğitmen çalıştığı spor branşının teknik ve taktik konuları hakkında eğitimler almalıdır.

       Spor eğitmeni olmak isteyen kişilerin fiziksel ve ruhsal olarak herhangi bir probleminin olmaması gerekir. Her eğitmen öncelikli olarak fiziksel mülakattan geçmek durumundadır. Kişisel olarak insanlarla iyi ve çabuk bir şekilde iletişim kurabilmelidir. Hitap yeteneği güçlü olmalı ve oyuncuları ile empati kurabilmelidir. Bu özellikler, spor eğitimcilerinin meslek hayatında başarılı olmasını sağlar.

        Spor eğitmenleri yurt dışındaki gelişmeleri de takip etmelidir. Çalışma ortamları uzmanı oldukları spor branşları ile ilgilidir. Spor antrenörü olmak isteyen kişiler öncelikli olarak Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından açılan antrenör kurslarını başarılı ile tamamlamak zorundadır. Antrenör kurslarının kontenjanları sınırlıdır. Bunun dışında üniversitelerin beden eğitimi ve spor yüksekokulları da spor eğitimi konusunda dersler verir. Fakat profesyonel olarak bir spor organizasyonunda görev almak için adayların antrenör sertifikasına sahip olması gerekir.